Bahnatka vonná – Voňavá bylinka pro dokonalé asijské pokrmy

Bahnatka vonná (lat. Limnophila aromatica, vietnamsky Ngò om) je možná méně známá bylinka, ale v asijské kuchyni, zejména ve Vietnamu a Thajsku, se těší velké oblibě. Její svěží citrusová vůně a jemný nádech pepře ji předurčují k tomu, aby vynikla v různých pokrmech, zejména v polévkách a dušených jídlech. I když její název může napovědět, že roste v bažinách, její chuť je rozhodně nezapomenutelná – svěží a výrazná, ale přesto harmonická.

Obsah stránky

    Bahnatka vonná v asijské kuchyni

    Ve vietnamské kuchyni je bahnatka vonná neodmyslitelnou součástí canh chua – vietnamské kyselé polévky, která kombinuje tamarind, rybu a rajčata. Tato bylinka dodává polévce svěžest a zároveň krásně vyvažuje kyselé a sladké chutě. Thajská kuchyně využívá bahnatku v oblíbené polévce tom yum, kde zvýrazňuje citrusové tóny a doplňuje koření jako galangal a kafrové listy.

    Bahnatka vonná se nejlépe používá čerstvá, aby její aroma a chuť zůstaly co nejvýraznější. Můžete ji přidávat ke konci vaření, aby si zachovala své svěží tóny. Bylinka krásně doplní i rybí a mořské pokrmy, kterým dodá lehkost a jemný citrusový nádech.

    Tip: Pokud připravujete kyselou polévku nebo jiné pokrmy s citrusovým nádechem, nezapomeňte na bahnatku vonnou. Přidává se až na konci vaření, aby si zachovala svou svěžest.

    Recept: Vietnamská kapří polévka (Bún cá)

    Kapří polévka bún cá, když jednou ochutnáte, podruhé si nebudete přát nic jiného. Pro milovníky kyselé chutě smíchané s asijskými bylinkami je to určitě báječná volba. Jedná se o silný rybí vývar, podávaným s nudlemi bún, smaženými kousky kapra a se zeleninou s názvem rau cần (Halucha jávská). A že nemáte rádi ryby? Tahle pochoutka by vás možná přesvědčila uvařit na Vánoce něco jiného, než smaženého kapra s bramborovým salátem.
    Přečíst si recept

    Léčivé účinky bahnatky vonné

    Kromě jejího kulinářského využití je bahnatka vonná ceněná také pro své zdravotní přínosy. Tady jsou tři hlavní:

    1. Podpora trávení – Bahnatka pomáhá zlepšovat trávení, zmírňuje nadýmání a ulevuje od zažívacích potíží.
    2. Protizánětlivé účinky – Obsahuje látky, které pomáhají při zánětech a mohou zmírňovat bolesti svalů a kloubů.
    3. Antioxidační vlastnosti – Je bohatá na antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před škodlivými volnými radikály.

    Jak bahnatku vonnou skladovat?

    Stejně jako mnoho jiných čerstvých bylinek je bahnatka vonná náchylná na rychlé vadnutí, pokud není správně skladována. Nejlepší je uchovávat ji v lednici, zabalenou v papírovém ubrousku uvnitř plastového sáčku s několika otvory. Tímto způsobem vám vydrží čerstvá až týden. Sušení se u bahnatky příliš nedoporučuje, protože ztrácí většinu své svěží vůně a chuti.

    Tip: Bahnatku vonnou můžete také snadno pěstovat doma. Vyžaduje dostatek světla a vlhkou půdu. Je to skvělá bylinka pro osvěžení vašich oblíbených asijských polévek a omáček.

    Související články

    Citronová tráva (Sả) je základní ingrediencí v thajské a vietnamské kuchyni, známá svou svěží, citrusovou...
    Řeřicha vodní (Watercress), známá svou lehce pikantní a svěží chutí, je oblíbenou bylinkou v mnoha...
    Pandanové listy (Pandanus amaryllifolius), známé také jako „vanilka Asie“, jsou nepostradatelnou součástí kuchyně v Thajsku,...
    Paku (Fiddlehead fern), také známá jako mladé výhonky kapradin, je jedinečná zelenina oblíbená především v...
    Close
    Close